Jakie koszty pociąga za sobą prowadzenie własnej działalności gospodarczej?

Osoby, które po raz pierwszy otwierają działalność gospodarczą mają skłonność do zaniżania kosztów prowadzenia działalności. Najczęściej wynika to z braku wiedzy i doświadczenia. Wystarczy jednak przez kilka miesięcy poprowadzić firmę, żeby przekonać się, że każda firma to liczne koszty.

Nawet mały biznes taki jak sprzedaż internetowa zarejestrowana w mieszkaniu oznacza koszty. Najważniejsze koszty stałe to składki ZUS, obsługa księgowa, konto bankowe, telefony, paliwo. Należy także pamiętać o podatkach. Chodzi tu przede wszystkim o podatek dochodowy, który płacimy wtedy, gdy osiągamy zysk. Ponadto otwarcie biznesu oznacza uiszczanie wyższych składek podatku od nieruchomości oraz opłat za wywóz odpadów.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na VAT również muszą pamiętać o tym podatku. Otwierając firmę, trzeba sobie wyrobić pieczątkę, zamówić wizytówki. Bardzo potrzebna zwłaszcza na początku jest także reklama. Warto więc zrobić szyld, wydrukować ulotki oraz postarać się o stronę internetową, która również kosztuje. Wielu przedsiębiorców pomija takie wydawać by się mogło drobne koszty jak wydatki biurowe.

Tymczasem zwykle trzeba kupić papier do drukarki, tonery, długopisy, segregatory, zakreślacze czy różnego typu materiały do pakowania jak koperty bąbelkowe i taśmy klejące. Przy działalności gospodarczej bardzo często przydaje się także dobry aparat fotograficzny.